Fredag den 20. januar DM junior 4000 meter hold. m.m.

Claus Events, Nyheder 0 Comments

Så ligger programmet klar, følg link.

dagen hvor vi kan opleve de kommende stjerner i vores paradedisciplin 4000 meter holdløb – en disciplin vi har mestret på højesteniveau siden vel 2006.

Junior DM m.m

Der er nogle mangler omkring parløbene, hvor man gerne må se om parrene er sammensat korrekt, eller sat på.

manglerne retter vi på på dage, eller meget gerne fremsende kommentar til formand@cyklingodense.dk

 

Invitation til Nordiske Mesterskaber 3. – 5. februar 2017

Claus Events, Nyheder 0 Comments

nm-flag

Hermed invitation til de genopståede Nordiske Mesterskaber. Mesterskaberne er åben for alle i de givne klasser – se link – så der er altså ikke noget med udtagelser for de respektive lande.
Der køres i 5 klasser ned til 14 – 16 år.

Er der spørgsmål kan de rettes til baneledelsen på Odense Cyklebane

nordisk-mestersbab-invitation

program
program

Der er cykelløb på Odensebanen 2 gange inden NM – bemærk datoændringerne

13. januar – løb for A – B – U15 – U 13 og MASTER SPRINTEROMNIUM DM

20. januar – DM i holdløb for Juniorer sam for A – B – U 15 – U 13

Med ønsket om en glædelig jul og et godt Nytår ser vi frem til 2017 og de Nordiske Mesterskaber.

Odense Cyklebane.

Palle Lykkes Mindeløb, Sprint og DM parløb U15 – U17.

Claus Events 0 Comments

palle-lykke-pr-overraek
Det blev en rigtig fin dag på Odensebanen, med Palle Lykkes Mindeløb og DM U15 og U 17 Parløb, og Sprint.

Det blev en fight mellem de Danske mestre, Folsach/Rodenberg og Casper P/Niklas Larsen, ikke helt uventet, men Michael Mørkøv/ Jakob Mørkøv kom lidt på bagkant, og måtte tage til takke med 3. pladsen.

Inden de sidste to spurter i finalejagten, lå de to førende par tæt, men dog med en lille fordel til Folsach/Rodenberg, men med sejre i de sidste to spurter kom Casper P/Niklas Larsen kom de dog tæt på, men ikke nok så sejren i første udgave af Palle Lykkes mindeløb blev vundet af Folsach/Rodenberg.

Præmierne blev uddelt af Palle Lykkes Datter Cathrin Lykke – en dejlig overraskelse for arrangørerne, at hun var til rådighed,  for arrangementet, og vi håber at det vil blive en tradition på Odense Cyklebane fremover.

Resultater fra dagens løb i Thorvald Ellegaard Arena.

resultater-pdf

10. DECEMBER I PARLØBETS TEGN OG PALLE LYKKES SKÆR.

Claus Ikke kategoriseret 0 Comments

Palle Lykkes Mindeløb 2016 og DM i parløb for U15 – U16P – U17

 

Så er tilmeldingen åben for næste begivenhed på Odense Cyklebane i Thorvald Ellegaards Arena. DM og U 15 – U 17 i parløb følges op af en par-omnium for elite og en B- klasse samt en fremstrakt til sprinterne.

Denne lille meddelelse er først info, og mere vil følge de kommende dage.

Verdensmester og OL Bronze vindere løb med mesterskaberne

Claus Nyheder 0 Comments

Det blev en suveren sejr til Amalie Dideriksen, som ventet, og selv om der er noget niveauforskel på pigerne, så var det egentlig OK løb vi fik set.

Trine Schmidt og Amalie winther Olsen  sikrede sig sølv og Bronce.

Hos herrene skulle vi helt hen til sidste spurt i pointløbet før vi fik afgørelsen. Inden da var Frederik Rodenberg i spidsen, mens Casper Folsach var 4 point efter. Med de nye regler med dobbelt point i sidste spurt kunne Folsach havde været vinder, hvis han vandt den sidste spurt, men det gik Rodenberg ikke med til og fik lukket Folsach inde så han ikke kunne komme frem på sidste omgang, og dermed gik titlen til Frederik Rodenberg foran Folsach og Casper Pedersen tog sig af bronzen.

Resultaterne kan ses nedenstående.

omnium-da-og-hr-elite-udfyldt-xx

xxxx-hold-dm-bu-ark1

 

 

DM den 19. og 20. november – tidsplan

Claus Events 0 Comments

Her den forventede tidsplan for weekenden med DM og elite, damer og herre, samt B&U holdløb.

Der kan komme små forskydninger, afhængig af hvor mange hold der tilmelder sig, men vi bestræber os på at der er ca en time mellem omniumsdisciplinerne, fra en disciplin er slut til næste disciplin starter.

program med deltager kommer på kort efter sidste tilmeldingsfrist som er den 14. nov.

Lørdag den 19. nov
11.00 indledende hold
12.30 DA 1. afd.: Scratchløb over 7,5 km = 30 omgange
12.45 HR Elite herre – 10 km. scratch
hold
13.45 DA 2. afd.: Tempoløb over 7,5 km = 30 omgange
14.00 HR tempoløb
hold
15.00 DA 3. afd.: Udskilningsløb med udskilning i hver anden omgang
15.15 HR udskilningsløb
hold
16.15 DA 4. afd: Pointsløb over 20 km = 80 omgange
16.40 HR 4. afd: Pointsløb over 25 km = 100 omgange
søndag den 20. nov.
12.00 M1 opvarmning motionsryttere
12.20 opvarmning juniorer
12.40 M1 40 omg pointløb
13.00 Junior DM scratch
13.15 M1 opvarmning motionsryttere
13.25 præmieoverrækkelse Junior DM
13.35 M1 40 omg scratch
14.00 opvarmning – juniorer
14.15 junior DM 25 km (100 omg.)   pointløb
15.00 40 omg kombiløb
15.15 Junior DM pointløb præmieoverrækkelse.