Nordiske Mesterskaber 9. – 11. FEB. og STÆVNE DEN 21. JAN. DM U19 HOLDLØB M.M.

Claus Events 0 Comments

To stævner nærmer sig og her lidt info

Tilmeldingen til stævnet den 21. er åbnet og kan ske under tilmelding på hjemmesiden. DM U19 hold, der er A felt og B felt samt børn og hvis der er ryttere til det køres der tre parløb – børn – kræver 7 par – B parløb kræver 7 par og A parløb kræver 7 par.

NORDISKE MESTERSKABER.
her er foreløbig tidsplan og tilmeldings skema.

tidsplan foreløbig

tilmeldingsskema

spørgsmål rettes til clausr@stofanet.dk

Unge som ældre Danske Mestre . Oliver Wulff Dobbelt Danske mester

Claus Nyheder 0 Comments

Det blev en god dag for Oliver Wulff, som hjemkørte mesterskab i både Scratch og parløb, hvor han dannede par med Benjamin Hertz.
De to var rimelig suveræn og afviste alle angreb, og ofte slog kontra. 41 point blev det til, mod par nr 12 med 23 point på 2. pladsen.
Kampen om 3. pladsen lå længe til en kamp mellem par nr 9 og par nr. 15, men inden for de sidste 30 omg. stak par nr 13 afsted, og var faktisk meget tæt på at hente feltet med en omg, som dog ikke lykkes, men de fik kørt point nok ind til at rykke op på 3. pladsen.
link til hele resultatet.

Scratch
Men inden da skulle der lige køres Scratch og her tog Oliver Wulf også lige titlen, med Ludvig Anton Wacher og Frederik Wandahl på de efterfølgende pladser. Et voldsomt styrt gjorde at løbet måtte neutraliseres i en del minutter, men heldigvis var det “kun” skrammer og ingen brækkede knogler.

Hos marsternes Omnium DM blev der også kørt nogle gode og spændende løb, og mestre blev i H40 – Kenneth Testrup i H50 blev det Jesper Offensgaard og i H60 tog Jan Møller titlen – alle dagens resultater ligger på dette link –

Resultater 2017 12 09

Master DM og Junior DM 9. december 2017

Claus Ikke kategoriseret 0 Comments

Så er programmet klar til den 9. december – det vil sige at vi ikke er sikker på at der bliver en A klasse da der kun er 5 tilmeldte, så vi har lige ladet tilmeldingen stå åben til onsdag.

Men ellers ser det rigtig godt ud, og der er lagt op til nogle spændende løb, både i Masterklasserne og i juniorklassen.

Også U15/U15P er der god søgning denne gang – men se programmet,

5 til program omnium master + junior DM par

tidsplanen er med i programmet

Master DM og mindeløbsdag på lørdag.

Claus Events, Ikke kategoriseret 0 Comments

Klar til “de gamle” – Master DM i parløb 2017.

Et mindre A-felt, et godt B-felt og et rigtig godt master parløbsfelt står klar på Odense Cyklebane på lørdag.

Men der er lagt op til et mindværdigt stævne – Peder Pedersens Minde løb, (sprint), Thorvald Ellegårds minde løb – (en dansk Mil) -7532,48 meter – og Palle Lykkes minde løb – parløb over 100 omg. samt Master DM i parløb er dagens buffet.

Programmet findes her.

master DM par og mindeløb

På lørdag køres sæsonen´s anden løbsdag – uden mindeløbene som forventet.

Claus Ikke kategoriseret 0 Comments

Vi er klar med 2. løbsdag, som dog ikke har de to minde løb med, da tilmeldingen ikke helt har levet op til vores forventninger.

Efterårsferien har taget hårdere en vi troede, så der for afvikler vi en lidt mindre løbsdag, og så finder vi en anden løbsdag til Thorvald Ellegårds mindeløb og Peder Pedersen Mindeløb.

 

programmet ligger her  omnium Odense ny

 

GOD WEEKEND OVERSTÅET.

Claus Ikke kategoriseret 0 Comments

Danske og Norske mesterskaber blev afviklet her i weekenden, med mange flotte løb til følge.

Resultaterne på alle danske mesterskabs løb ligge under RESULTATER.

To ryttere skilte sig særligt ud, Niklas Larsen og Casper Folsach, var klart de bedste.

Desværre var der ikke så mange af den gruppe ryttere som man kan tillade sig at kalde sub elite. Om det har været den rigtige weekend kan man jo så diskutere.

Men fakta er at der blev kørt nogle gode løb, og for odensebanens unge deltagere, fik de i hvert fald virkelig syn for sagen, og en fornemmelse af hvad der skal til for at blande sig i toppen,  De kæmpede formidabelt og selv om de hang lidt ind i mellem, kørte de igennem, og fik både god træning og rigtig god erfaring til deres videre forløb

Hos kvinderne Var det Trine Schmidt, Julie Leth og Amalie Winther Olsen der løb med titlerne, men også her kunne der være flere med, ærgerligt at der slet ikke er flere der tør stille op. Trine var der lørdag, og tog begge titler lørdag, forholdsvis sikkert, lige som Julie og Amalie var rimelig sikre i deres sejr.

Bemærkelsesværdigt var det at at se den ret nye damerytter Kirsten Herup Søvang køre bedste 200 meter tid, og mødte i semifinalen Anika Rasmussen med 4. bedste tid. Her blev det faktisk ret spændende, for med taktisk snilde tog Anika finalepladsen – et par flotte semifinale løb fik vi set.